Balsam do skóry atopowej – o właściwościach i składzie
Balsam do skóry atopowej nawilża, natłuszcza oraz pomaga w regeneracji skóry. Likwiduje też nieprzyjemne uczucie świądu czy pieczenia. Jego skład musi być jednak dobrany w taki sposób, aby nie podrażniał bardzo wrażliwej skóry. Warto, dlatego postawić na naturalne balsamy, oparte na składnikach takich, jak te wymienione w poniższej tabeli.
alantoina |
|
bioferment z bambusa |
|
kwas mlekowy |
|
mocznik |
|
masło Shea |
|
Neutrazen |
|
pantenol |
|
olej sezamowy |
|
olej z pestek z winogron |
|
olej z czarnuszki |
|
Balsam dla skóry atopowej - czy to wystarczy?
Balsam dla skóry atopowej to prawdziwe wybawienie, przynosi jej dużą ulgę i chroni przed czynnikami zewnętrznymi. Najlepsze efekty daje wtedy, gdy jest stosowany regularnie.

Osoby z AZS powinny zdawać sobie świadomość z tego, jak ważna i potrzebna jest im właściwa i systematyczna pielęgnacja emolientami. Stosowanie kosmetyków dedykowanych skórze atopowej można uznać za drugi, zaraz po leczeniu, fundament walki z chorobą – mówi Paulina Zachaj, kosmetolog
Pielęgnacja odpowiednimi kosmetykami to jednak nie wszystko. Pacjenci cierpiący na atopowe zapalenie skóry powinni postarać się wyeliminować ze swojego otoczenia czynniki, które mogą przyczynić się do nawrotu czy pogorszenia objawów AZS. W tym celu należy:
- usunąć z mieszkania dywany, tapicerowane meble oraz wszystko, co sprzyja gromadzeniu się kurzu,
- zrezygnować z kontaktu ze zwierzętami, które mogą wywoływać uczulenie,
- prać regularnie odzież w płynach dla alergików oraz płukać ją odpowiednio, by pozbyć się alergenów,
- unikać produktów spożywczych zawierających ulepszacze oraz konserwanty,
- nie nosić wełnianych oraz szorstkich ubrań,
- zredukować stres, który może wywołać nasilenie objawów AZS.
Balsam do atopowej skóry - ranking top 3 produktów
Balsam do atopowej skóry cieszy się dużą popularnością wśród osób cierpiących na AZS. Jakie produkty mają najlepsze opinie?

Zestaw kosmetyków Atopcin
Atopcin oferuje cały wachlarz produktów. To nie tylko balsam natłuszczający do ciała - w zestawie można znaleźć również: szampon do włosów, balsam do mycia ciała, krem na dzień, krem na noc, krem pod oczy i na powieki, mazidło do suchej skóry oraz olejek myjący do twarzy.
Zalety kosmetyków Atopcin można podsumować następująco:
- zapewniają kompleksową pielęgnację,
- bazują na naturalnych składnikach aktywnych – np. roślinnych olejach i ekstraktach,
- są dostosowane do potrzeb osób z suchą, nadwrażliwą i atopową skórą,
- nawilżają oraz natłuszczają,
- redukują nieprzyjemne uczucie świądu i pieczenia,
- regenerują,
- chronią skórę przez zewnętrznymi czynnikami.
Czym wyróżnia się balsam na AZS Atopicin? Dzięki odpowiednio dobranemu składowi, zabezpiecza skórę przed wysychaniem, rogowaceniem oraz pękaniem. Zawiera wiele cennych składników, które wszechstronnie pielęgnują skórę. Olej z czarnuszki łagodzi podrażnienia i zmiany alergiczne, poza tym doskonale natłuszcza i nawilża suchą skórę. Kwas mlekowy delikatnie złuszcza zrogowacenia, obniża też poziom pH skóry do prawidłowego. Bioferment z bambusa wzmacnia funkcje naskórka, wygładza go i nawilża. Neutrazen intensywnie koi swędzącą i podrażnioną skórę i wycisza zaczerwienienia. Mocznik dogłębnie nawilża i poprawia wchłanianie innych substancji aktywnych.
Kosmetyki kupisz na stronie producenta – Verdelove: https://verdelove.pl/kategoria-produktu/problemy-skorne/atopowe-zapalenie-skory/
Od lat borykam się z nieprzyjemnymi objawami atopowego zapalenia skóry. Do tej pory trudno było mi dobrać odpowiednie kosmetyki, które chroniłyby moją skórę przed wysuszaniem, nawilżały ją wystarczająco oraz pomagały w regeneracji podrażnionych miejsc. Aż odkryłam dermokosmetyki Atopicin, które świetnie się wpisują w potrzeby mojej skóry. Dzięki nim moja codzienna pielęgnacja stała się prostsza i wreszcie zaczęłam widzieć sens jej stosowania, bo skóra wygląda o niebo lepiej – pisze pani Anna z Jawora
Znaleźć dobre, naturalne kosmetyki na AZS nie jest łatwo. Wiem o tym sporo, ponieważ jako mama trzylatka z AZS stałam się wręcz specjalistką od czytania składów. Znalazłam jednak kosmetyki, które jak dotąd sprawdzają się bez zarzutu i mojemu dziecku bardzo pomagają. Są to dermokosmetyki Atopicin. Polecam zwłaszcza balsam do natłuszczania, który jest superwydajny. Świetnie radzi sobie z suchymi plackami na rączkach i innych częściach ciała. Skóra na nowo robi się gładziutka i miękka. A dla mnie to ogromna ulga, gdy widzę, że dziecka już nie męczy swędzenie – pisze pani Ewelina z Poznania

Beta Skin - Natural Active Cream
Oparty na czterech naturalnych składnikach balsam do skóry atopowej rewelacyjnie radzi sobie z jej problemami. Beta-glukan z owsa łagodzi i regeneruje podrażnioną skórę. Srebro koloidalne ma właściwości antybakteryjne, dzięki czemu chroni przed zakażeniami. Estry kwasów wyższych natłuszczają skórę. Olej kokosowy nawilża, odżywia i regeneruje, a jednocześnie ma działanie kojące. Krem przywraca skórze komfort, redukując uczucie świądu oraz pieczenia. Intensywnie nawilża, zapobiegając pękaniu naskórka. Aplikacja kremu może być nieco problematyczna ze względu na jego gęstą konsystencję, która utrudnia wydobycie produktu z opakowania.

Avène XeraCalm A.D.
To balsam do atopowej skóry, który uzupełnia brakujące lipidy i przywraca właściwe funkcje naskórka. Kompleks I-modulia zmniejsza uczucie swędzenia i łagodzi podrażnienia. CER-OMEGA są lipidami, które wzmacniają warstwę ochronną skóry, tym samym zwiększają jej odporność na czynniki zewnętrzne. Woda termalna Avène nawilża i zmiękcza skórę. Regularnie stosowany balsam skutecznie ogranicza świąd oraz zmniejsza spowodowane przesuszeniem uczucie napięcia i pieczenia skóry. Za jedyną wadę produktu można uznać jego słabą wchłanialność – na skórze długo pozostaje lepka warstwa kosmetyku.
Podsumowanie
Kosmetyki do atopowej skóry takie, jak balsam na AZS ułatwiają funkcjonowanie przy tej trudnej przypadłości. Szybko przynoszą ulgę suchej i swędzącej skórze oraz działają niczym kojący opatrunek na podrażnienia. Mogą też ograniczyć szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych, których czasami nie sposób uniknąć. Co więcej, jak wskazują badania, systematyczne stosowanie nawilżających kosmetyków – emolientów - powoduje zmniejszenie zużycia miejscowo stosowanych kortykosteroidów u osób z atopowym zapaleniem skóry. Zdecydowanie warto więc zaopatrzyć się w dobry balsam do skóry atopowej oraz inne, pomocne kosmetyki.
FAQ
1. Na co zwracać uwagę, kupując balsam do skóry atopowej?
Niezwykle ważny jest skład balsamu. Powinien zawierać łagodne składniki, które nie podrażnią skóry i skutecznie ją nawilżą oraz zregenerują. Dobrym składem wyróżnia się balsam z serii Atopicin – znajdziemy w nim m.in. Neutrazen, mocznik, olej z czarnuszki i alantoinę.
2. Jak używać balsamu na AZS?
Balsam do skóry atopowej stosujemy co najmniej dwa razy dziennie. Jeśli nasza skóra szybciej traci nawilżenie, powinniśmy sięgać po balsam częściej, stosownie do jej potrzeb.
3. Dlaczego przy AZS można używać tylko balsamów do skóry atopowej?
Osoby cierpiące na atopowe zapalenie skóry powinny sięgać jedynie po naturalne kosmetyki przeznaczone dla osób z AZS. Tylko w ten sposób uchronią się przed niepotrzebnym podrażnianiem skóry – ich skóra jest bowiem bardzo wrażliwa i może nadmiernie reagować nawet na substancje uważane za bezpieczne. Poza tym stosowanie kosmetyków dedykowanych problemowi pomoże im odpowiednio zadbać o atopową skórę.
Bibliografia
- Proksch E: The role of emollients in the management of diseases with chronic dry skin. Skin Pharmacol. Physiol., 2008; 21: 75–80
- Welz-Kubiak K, Reich A: Znaczenie emolientów w codziennej pielęgnacji skóry, Forum Dermatologicum 2016; 2(1):20-23
- Jurzak M, Rudyk A: Składniki aktywne kosmetyków i dermokosmetyków stosowane w pielęgnacji skóry z atopowym zapaleniem, [w:] Stan skóry wykładnikiem stanu zdrowia. (red.) Anna Goździalska, Jerzy Jaśkiewicz. Kraków: Oficyna Wydawnicza AFM, 2012
- Vandenplas Y: Clinical Overview: The Changing Pattern of Clinical Aspects of Allergic Diseases. [w:] Allergic Diseases and the Environment. (red.) Isolauri E., Walker W.A. Karger, Basel 2004, 1-25
- Anderson PC, Dinulos JG: Are the new moisturizers more effective? Curr Opin Ped 2009; 21: 486-90