Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 07:34
Reklama

Co się dzieje z plastikowymi nakrętkami ze zbiórek?

Od lat prowadzone są zbiórki nakrętek z butelek po napojach, kosmetykach i chemii gospodarczej. W szkołach uczniowie rywalizują o to, kto przyniesie ich najwięcej. W niektórych polskich domach standardem stały się pojemniki, do których odkładamy plastikowe korki. Czy wiesz, w jaki sposób organizacje wykorzystują przekazane odpady?
Co się dzieje z plastikowymi nakrętkami ze zbiórek?

Autor: iStock

Nakrętki są wszędzie

Plastikowymi nakrętkami zakręcamy butelki i kartony po napojach, oleju, kosmetykach, szamponach, płynach do naczyń, mleku, produktach do samochodów i wielu innych przedmiotach codziennego użytku. Mają różne kształty i kolory, ale łączy je wspólna cecha – mogą nieść pomoc. Uczniowie w szkołach i pracownicy zakładów pracy od wielu lat organizują zbiórki nakrętek, które przekazują później organizacjom charytatywnym.

Co się dzieje z zebranymi nakrętkami?

Podobnie jak wszystkie inne plastikowe elementy, nakrętki podlegają recyklingowi. Ich przewaga polega na tym, że łatwiej przygotować je do procesu powtórnego użycia. Nie wymagają skomplikowanych maszyn, które potrzebne są do obróbki np. w przypadku przetwarzania butelek. Zajmują też o wiele mniej miejsca, co ułatwia zarówno ich zbiórkę, jak i późniejsze odzyskiwanie materiału. Warto pamiętać, aby każdą nakrętkę oczyścić z naklejek, w celu ułatwienia tego procesu.

Jaki zysk mają z tego organizacje?

Plastikowe korki przyjmowane są przez punkty skupu. Za kilogram tego odpadu możemy otrzymać średnio kilkadziesiąt groszy. Jeśli chcielibyśmy kupić za to np. wózek inwalidzki, którego koszt zaczyna się od kilku, a kończy nawet na kilkudziesięciu tysiącach złotych, musielibyśmy zebrać kilka ton surowca. Dla przeciętnego człowieka zebranie takiej liczby nakrętek, która przyniesie realny zysk, jest niewykonalne. Dlatego powstają specjalne akcje, które pozwalają zebrać korki od wielu osób. Łatwo wyobrazić sobie, że np. zbiórka w jednej szkole nie przyniesie spektakularnych efektów. Jednak fundacja, zbierająca nakrętki od kilkunastu szkół, może wymienić je w skupie na kwoty, które mogą w sposób znaczny zasilić konto wybranej zbiórki.
 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: -2°C Miasto: Głogów

Ciśnienie: 996 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: [email protected]Treść komentarza: Wielkie Brawa. Mam zamiar również przejechać trasą dookoła Polski. Niektóre odcinki mam przejechane ale non stop dookoła Polski to jest wyczyn. Mam nadzieję, że dam radę.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:05Źródło komentarza: W SZEŚĆ TYGODNI DOOKOŁA POLSKIAutor komentarza: MaxTreść komentarza: Dobrze mówi. Niech działa zobaczymy efekty. Juz studenci mówią, że coś tam się dziej w PaNSData dodania komentarza: 19.11.2024, 14:11Źródło komentarza: PANS W GŁOGOWIE ROZSZERZY OFERTĘAutor komentarza: Paweł S.Treść komentarza: Sala zamarła, żona biła brawo.Data dodania komentarza: 14.11.2024, 20:34Źródło komentarza: HERMASZEWSKI: NAUKA MUSI BYĆ DOSTOSOWANA DO RYNKU PRACYAutor komentarza: TonyTreść komentarza: Wszystko ok,w końcu,tylko pytanie do włodarzy szpitala,kiedy zamierzają wziąć się za kadrę na SOR? Przecież to jest patologia nie leczenieData dodania komentarza: 9.11.2024, 19:41Źródło komentarza: WEJŚCIE DO SZPITALA I JEGO OTOCZENIE CZEKAJĄ ZMIANYAutor komentarza: Wanda KucnerTreść komentarza: Gratulacje dla Piotra i Pawła, a także dla ich nauczycieli i rodziców. Życzę braciom powodzenia na maturze oraz studiów na wymarzonym kierunku.Data dodania komentarza: 29.10.2024, 01:30Źródło komentarza: KOLEJNY SUKCES MŁODYCH WYNALAZCÓW Z „MECHANIKA”Autor komentarza: BubaTreść komentarza: Nie można tam grać na poziomie 4 ligi, minimalne wymiary boiska to 105 metrów i klatki dla kibiców gości nie maData dodania komentarza: 11.10.2024, 20:46Źródło komentarza: ZA MAŁE BOISKO DLA REZERW CHROBREGO?
Reklama
Reklama