Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 5 kwietnia 2025 06:25
Reklama

Po oszustwach "na dziadka" i "na policjanta" teraz złodzieje podają się za strażaków

Pomysłowi oszuści znaleźli nowy sposób na wykorzystanie naiwności, zwłaszcza osób starszych. Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej ostrzega, aby zachować czujność w przypadku odwiedzin „strażaków”.
Po oszustwach "na dziadka" i "na policjanta" teraz złodzieje podają się za strażaków

Autor: gov.pl

Pukają do drzwi

Coraz bardziej kreatywne metody oszustów nie dziwią już nikogo, jednak okazuje się, że Polacy wciąż padają ich ofiarami. Przestępcy demaskowani przez społeczeństwo nie osiadają jednak na laurach, i stale szukają nowych sposobów na wyłudzenie danych lub pieniędzy. Najnowszym pomysłem złodziei jest pukanie do drzwi w stroju strażaka.

KGPSP ostrzega

Funkcjonariusze Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej ostrzegają, aby nie ufać osobom podających się za przedstawicieli strażaków. Oszuści pod pretekstem przeprowadzenia kontroli pojawiają się w domach, najczęściej osób starszych. Symulując wykonywanie czynności przeciwpożarowych, pod nieuwagę lokatora grabią jego pieniądze i wartościowe przedmioty.

„W ostatnich dniach doszło do zdarzenia, podczas którego osoby przebrane w mundur próbowały dostać się do mieszkania chorego mężczyzny, informując go, że przyszli na kontrolę przeciwpożarową. Na szczęście tym razem mężczyzna nie wpuścił ich do mieszkania.” – czytamy komunikat na stronie Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej.

Warto uczulić najbliższych

Starsi, schorowani ludzie, którzy na co dzień nie obcują z aktualnymi informacjami o oszustwach, mogą w trosce o własne zdrowie uwierzyć przebierańcom i wpuścić ich do mieszkania. Warto przeprowadzić rozmowę z babcią, dziadkiem czy sąsiadką w podeszłym wieku i wyjaśnić, że takie działanie może zakończyć się dla nich utratą oszczędności.

„Pamiętajmy więc o naszych rodzicach i dziadkach. Przekażmy im, że strażacy nie prowadzą kontroli prywatnych mieszkań. Informujmy ich o tym, że są osoby, które tak naprawdę chcą ich oszukać i wyłudzić od nich oszczędności całego życia.” – czytamy w oficjalnym komunikacie KGPSP.

Każdą próbę oszustwa należy zgłosić pod nr alarmowym 112 lub w najbliższej jednostce policji lub straży pożarnej, aby uniemożliwić przestępcom dalsze działania.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 5°C Miasto: Głogów

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 17 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: ktoś z polkowicTreść komentarza: Jak burmistrz mógłby umorzyć im dług, skoro to są poniekąd nasze pieniądze? Zrobili źle to niech ponoszą konsekwencje swoich czynów !Data dodania komentarza: 19.03.2025, 14:46Źródło komentarza: CO DALEJ Z KOSZYKÓWKĄ W POLKOWICACH?Autor komentarza: GrażynaTreść komentarza: Gdzie można kupić książkę" Słodko przez Świat"Data dodania komentarza: 18.03.2025, 12:17Źródło komentarza: „SŁODKO PRZEZ ŚWIAT” – PREMIERA KSIĄŻKI GŁOGOWSKICH NAUCZYCIELEKAutor komentarza: Zainteresowany życiem powiatuTreść komentarza: Może wypowie się Pan poseł... ,.Data dodania komentarza: 12.03.2025, 20:28Źródło komentarza: Kiedy Głogów otrzyma pełne środki na naprawę po powodzi?Autor komentarza: JarekTreść komentarza: Proszę Pana jazda po chodniku jest karalne ,bank tam był i nie wiedzieć dlaczego nikt nie mówił że chodniki jest prywatny ,Policja w tym wypadku nie jest władna tylko zarządca drogi i władza miasta to jest zwykła samowolaData dodania komentarza: 11.03.2025, 18:20Źródło komentarza: SAMOWOLKA CZY ZGODNE Z PRAWEM?Autor komentarza: TttTreść komentarza: Niestety przykro mi się zgodzić z argumentacją Pana Zbigniewa ponieważ jeśli jeśli to jest chodnik czy ten ciąg komunikacyjny to jazda wzdłuż chodnika, po którym poruszają się piesi jest niedozwolona i zagrożona mandatem 1500pln.Data dodania komentarza: 10.03.2025, 14:37Źródło komentarza: SAMOWOLKA CZY ZGODNE Z PRAWEM?Autor komentarza: CasiTreść komentarza: Tak. Prawo energetyczne zobowiązuje do stosowania urządzeń pozwalających na rozliczanie energii wg zużyć, gdy ich STOSOWANIE jest TECHNICZNIE MOŻLIWE i OPŁACALNE. Te pierwszy warunek w przypadku podzielników jest w praktyce nie do spełnienia, gdyż dane o emisjach ciepła przez podzielniki w realnych budynkach z natury nie reprezentują faktycznych zużyć. Rozliczenia oparte na falszywych danych wejsciowych sa fałaszywe, a prawie w każdym budynku opodzielnikowanym wystepują opłaty oczywiście absurdalne. Natomiast opłacalność poprawnie oszacowana przybiera wartości ujemne. By to ukryć i "przepchnąć" podzielniki zakłada się zyski "energooszczednośc" z ich stosowania na poziomie 20% (na podst. zmanipulowanego uzasadnienia) oraz koszty pomijające obsługę administracyjno-biurową, koszty sporów (w tym sądowych) i inne, co umożliwia wprowadzanie w błąd co do opłacalności.Data dodania komentarza: 10.03.2025, 13:57Źródło komentarza: EKSPERT KRYTYKUJE POMYSŁ SPÓŁDZIELNI
Reklama
Reklama