Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 5 kwietnia 2025 14:55
Reklama

Niższe ceny w sklepach spożywczych. Odczuliście?

W porównaniu do maja br., czerwcowe ceny produktów dostępnych w sklepach spożywczych zmalały. Tańsze były m.in. chemia gospodarcza, nabiał i napoje. Analitycy alarmują jednak, że w drugim półroczu ceny mogą wzrosnąć.
Niższe ceny w sklepach spożywczych. Odczuliście?

Autor: iStock

UCE RESEARCH, Hiper-Com Poland i Grupę AdRetail wykonały cykliczną analizę, której celem było określenie spadków oraz wzrostów cen poszczególnych produktów dostępnych na rynku spożywczym. Analiza wykazała, że aż 8 z 12 produktów miało w czerwcu średnią niższą cenę w porównaniu do maja. Przeanalizowano 80 tys. wartości.

Większość produktów wykazała spadek

Według informacji przekazanych przez analityków, niższe ceny dotyczyły podstawowych produktów domowego użytku. Staniały chemia gospodarcza, art. inne (karmy dla zwierząt, pieluchy itp.), mięso, nabiał, napoje, produkty tłuszczowe, używki i warzywa. Niestety spadkowa tendencja nie dotyczyła pieczywa, dodatków spożywczych, produktów sypkich oraz owoców, które w ostatnim miesiącu pierwszego półrocza mogliśmy nabyć za wyższą kwotę niż w maju.

Pieczywo wątpliwym liderem

Choć na giełdach głośno było o niespotykanym od dawna wzroście cen za warzywa, raport wykazał, że były one produktem, którego ceny spadły najbardziej w stosunku do poprzedniego miesiąca. W czerwcu wynosiły bowiem o 12,7 proc. mniej niż w maju. Drugie miejsce zajęły używki, które mogliśmy kupić taniej o 11,9 proc. Niekwestionowanym, choć niechlubnym liderem zestawienia, było pieczywo, które podrożało o 15,6 proc. Wśród tendencji rosnącej, drugie miejsce zajęły produkty sypkie, droższe o 6 proc. w porównaniu do cenników majowych. Średnia wartość wszystkich badanych produktów zmalała również o 6 proc. w stosunku „miesiąc do miesiąca”.

Możemy spodziewać się wzrostów cen

Twórcy „Indeksu cen w sklepach detalicznych I-VI 2021” prognozują, że w drugim półroczu możemy spodziewać się 5 proc. wzrostu cen. W przypadku rozwinięcia pandemii i nałożenia obostrzeń, poziom ten może być jeszcze wyższy. Analitycy wyjaśniają, że sieci handlowe korzystają z okresu wakacyjnego, aby poprawić własny wizerunek, dlatego starają się w oczach konsumentów utrzymać ceny na stosunkowo niskim poziomie. Badaniem objęto sklepy spożywcze, dyskonty, hiper- i supermarkety, sieci convenience oraz cash&carry położone na terenie wszystkich polskich województw.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 10°C Miasto: Głogów

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 28 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: ktoś z polkowicTreść komentarza: Jak burmistrz mógłby umorzyć im dług, skoro to są poniekąd nasze pieniądze? Zrobili źle to niech ponoszą konsekwencje swoich czynów !Data dodania komentarza: 19.03.2025, 14:46Źródło komentarza: CO DALEJ Z KOSZYKÓWKĄ W POLKOWICACH?Autor komentarza: GrażynaTreść komentarza: Gdzie można kupić książkę" Słodko przez Świat"Data dodania komentarza: 18.03.2025, 12:17Źródło komentarza: „SŁODKO PRZEZ ŚWIAT” – PREMIERA KSIĄŻKI GŁOGOWSKICH NAUCZYCIELEKAutor komentarza: Zainteresowany życiem powiatuTreść komentarza: Może wypowie się Pan poseł... ,.Data dodania komentarza: 12.03.2025, 20:28Źródło komentarza: Kiedy Głogów otrzyma pełne środki na naprawę po powodzi?Autor komentarza: JarekTreść komentarza: Proszę Pana jazda po chodniku jest karalne ,bank tam był i nie wiedzieć dlaczego nikt nie mówił że chodniki jest prywatny ,Policja w tym wypadku nie jest władna tylko zarządca drogi i władza miasta to jest zwykła samowolaData dodania komentarza: 11.03.2025, 18:20Źródło komentarza: SAMOWOLKA CZY ZGODNE Z PRAWEM?Autor komentarza: TttTreść komentarza: Niestety przykro mi się zgodzić z argumentacją Pana Zbigniewa ponieważ jeśli jeśli to jest chodnik czy ten ciąg komunikacyjny to jazda wzdłuż chodnika, po którym poruszają się piesi jest niedozwolona i zagrożona mandatem 1500pln.Data dodania komentarza: 10.03.2025, 14:37Źródło komentarza: SAMOWOLKA CZY ZGODNE Z PRAWEM?Autor komentarza: CasiTreść komentarza: Tak. Prawo energetyczne zobowiązuje do stosowania urządzeń pozwalających na rozliczanie energii wg zużyć, gdy ich STOSOWANIE jest TECHNICZNIE MOŻLIWE i OPŁACALNE. Te pierwszy warunek w przypadku podzielników jest w praktyce nie do spełnienia, gdyż dane o emisjach ciepła przez podzielniki w realnych budynkach z natury nie reprezentują faktycznych zużyć. Rozliczenia oparte na falszywych danych wejsciowych sa fałaszywe, a prawie w każdym budynku opodzielnikowanym wystepują opłaty oczywiście absurdalne. Natomiast opłacalność poprawnie oszacowana przybiera wartości ujemne. By to ukryć i "przepchnąć" podzielniki zakłada się zyski "energooszczednośc" z ich stosowania na poziomie 20% (na podst. zmanipulowanego uzasadnienia) oraz koszty pomijające obsługę administracyjno-biurową, koszty sporów (w tym sądowych) i inne, co umożliwia wprowadzanie w błąd co do opłacalności.Data dodania komentarza: 10.03.2025, 13:57Źródło komentarza: EKSPERT KRYTYKUJE POMYSŁ SPÓŁDZIELNI
Reklama
Reklama