Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 6 kwietnia 2025 06:12
Reklama

Czy Polacy wyjdą na ulice?

Olbrzymie protesty we Francji. Policja użyła gazu. Tymczasem szef Głównego Inspektoratu Sanitarnego mówi o wprowadzeniu w Polsce rozwiązań znad Sekwany.
Czy Polacy wyjdą na ulice?

Autor: iStock

O tym, że kolejna fala koronawirusa nadchodzi, polscy politycy mówią już otwarcie. Podają już wstępne daty: „Trudno w tej chwili powiedzieć, czy to będzie połowa sierpnia, czy wrzesień, czy październik. To będzie oczywiście zależało od liczby osób, które się zaszczepią, a więc jak zawsze wszystko w naszych rękach." – ocenił właśnie Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia.

Ludzie na ulicach

Zachodnie kraje, bojąc się przyrostu zachorowań, już wprowadzają restrykcje. Prezydent Francji zapowiedział m.in. rozszerzenie przepustek zdrowotnych na większość miejsc publicznych. To oznacza, że tylko zaszczepieni będą mogli wejść do np. galerii handlowych, autobusów czy muzeów. Projekt nowego prawa wskazuje, że najemca lokalu lub operator transportu, który nie będzie kontrolował certyfikatów, może zostać ukarany grzywną do 45 tys. euro i rokiem więzienia.

Dlatego właśnie tysiące Francuzów wyszło na ulice. Do protestów doszło w kilku miastach. W Paryżu, w wiecach wzięło udział około 2 000 osób, a w całym kraju – jak informuje policja – było to 18 000 demonstrujących. "Wolność, wolność", "Nie dla przymusowych szczepień", "Nie jesteśmy królikami doświadczalnymi" – takie skandowano hasła. Inne grzmiały: "Przeciw dyktaturze", "Przeciw przepustce sanitarnej". Jeden z protestujących w Paryżu mówił dziennikarzom: "Macron gra lękami, to jest oburzające. Znam ludzi, którzy będą szczepić się tylko, by móc zabrać dzieci do kina, a nie po to, żeby chronić innych przed poważnymi formami Covidu".

Scenariusz dla Polski

Jak to się ma do Polski? Chodzi o to, że takie przepisy mogą zostać wprowadzone u nas. "Może dojść do takiej sytuacji, że w Polsce też pewnego rodzaju zasady będą wdrożone właśnie w takim kontekście, aby osoby, które są zaszczepione, nie były narażane na ryzyko przez osoby, które nie są zaszczepione." – powiedział na konferencji prasowej w Łodzi Główny Inspektor Sanitarny, Krzysztof Saczka. Był pytany właśnie o możliwość wprowadzenia w kraju rozwiązań podobnych do tych we Francji. Dodał, że ostateczne decyzje należą do premiera.

Francuska Rada Ministrów nowe przepisy ma przyjąć 19 lipca. W ciągu kolejnego tygodnia ma się nimi zająć parlament.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

bezchmurnie

Temperatura: -2°C Miasto: Głogów

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 16 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: ktoś z polkowicTreść komentarza: Jak burmistrz mógłby umorzyć im dług, skoro to są poniekąd nasze pieniądze? Zrobili źle to niech ponoszą konsekwencje swoich czynów !Data dodania komentarza: 19.03.2025, 14:46Źródło komentarza: CO DALEJ Z KOSZYKÓWKĄ W POLKOWICACH?Autor komentarza: GrażynaTreść komentarza: Gdzie można kupić książkę" Słodko przez Świat"Data dodania komentarza: 18.03.2025, 12:17Źródło komentarza: „SŁODKO PRZEZ ŚWIAT” – PREMIERA KSIĄŻKI GŁOGOWSKICH NAUCZYCIELEKAutor komentarza: Zainteresowany życiem powiatuTreść komentarza: Może wypowie się Pan poseł... ,.Data dodania komentarza: 12.03.2025, 20:28Źródło komentarza: Kiedy Głogów otrzyma pełne środki na naprawę po powodzi?Autor komentarza: JarekTreść komentarza: Proszę Pana jazda po chodniku jest karalne ,bank tam był i nie wiedzieć dlaczego nikt nie mówił że chodniki jest prywatny ,Policja w tym wypadku nie jest władna tylko zarządca drogi i władza miasta to jest zwykła samowolaData dodania komentarza: 11.03.2025, 18:20Źródło komentarza: SAMOWOLKA CZY ZGODNE Z PRAWEM?Autor komentarza: TttTreść komentarza: Niestety przykro mi się zgodzić z argumentacją Pana Zbigniewa ponieważ jeśli jeśli to jest chodnik czy ten ciąg komunikacyjny to jazda wzdłuż chodnika, po którym poruszają się piesi jest niedozwolona i zagrożona mandatem 1500pln.Data dodania komentarza: 10.03.2025, 14:37Źródło komentarza: SAMOWOLKA CZY ZGODNE Z PRAWEM?Autor komentarza: CasiTreść komentarza: Tak. Prawo energetyczne zobowiązuje do stosowania urządzeń pozwalających na rozliczanie energii wg zużyć, gdy ich STOSOWANIE jest TECHNICZNIE MOŻLIWE i OPŁACALNE. Te pierwszy warunek w przypadku podzielników jest w praktyce nie do spełnienia, gdyż dane o emisjach ciepła przez podzielniki w realnych budynkach z natury nie reprezentują faktycznych zużyć. Rozliczenia oparte na falszywych danych wejsciowych sa fałaszywe, a prawie w każdym budynku opodzielnikowanym wystepują opłaty oczywiście absurdalne. Natomiast opłacalność poprawnie oszacowana przybiera wartości ujemne. By to ukryć i "przepchnąć" podzielniki zakłada się zyski "energooszczednośc" z ich stosowania na poziomie 20% (na podst. zmanipulowanego uzasadnienia) oraz koszty pomijające obsługę administracyjno-biurową, koszty sporów (w tym sądowych) i inne, co umożliwia wprowadzanie w błąd co do opłacalności.Data dodania komentarza: 10.03.2025, 13:57Źródło komentarza: EKSPERT KRYTYKUJE POMYSŁ SPÓŁDZIELNI
Reklama
Reklama