Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 5 kwietnia 2025 06:04
Reklama

Domy bez pozwolenia jeszcze większe. Początek prac nad ustawą

Rząd rozpoczął prace nad ustawą, która pozwoli stawiać spore domy bez zbędnych formalności. Znamy wstępne założenia nowego prawa.
Domy bez pozwolenia jeszcze większe. Początek prac nad ustawą

Autor: iStock

O tym, że właśnie w poniedziałek rozpoczyna się pisanie nowego prawa, poinformował wicepremier Jarosław Gowin. „Ponieważ mają one charakter priorytetowy z punktu widzenia Polskiego Ładu, to liczę na to, że trafią do Sejmu najpóźniej w sierpniu." – mówi o pracach Gowin i dodał, że już zostały złożone propozycje włączenia tych działań do wykazu prac rządu.

Chodzi o zapowiedziany jeszcze w maju "Polski Ład", czyli plan odbudowy polskiej gospodarki według Prawa i Sprawiedliwości. Jednym z jego elementów jest umożliwienie postawienia domu bez konieczności uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę, ustanawiania kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika budowy. Ma wystarczyć tylko zgłoszenie budowy do urzędu gminy lub miasta. Warunkiem jest także to, że dom ma mieć maksymalnie 70 m kwadratowych powierzchni. Obecnie takie rozwiązanie funkcjonuje w przypadku budynków do 35 m kwadratowych.

Domy jeszcze większe

Anna Kornecka, wiceminister rozwoju, pracy i technologii zdradziła wstępne szczegóły projektu ustawy. Po pierwsze, w rzeczywistości domy będą mogły być większe, bo ma być możliwość budowy poddasza, którego część będzie użytkowa. To sprawi, że realnie będą mogły powstawać budynki mające nawet 90 m kwadratowych powierzchni użytkowej.

Jednocześnie nowe prawo ma zawierać przepisy, które uniemożliwią budowę osiedli małych domów. Ta ustawa ma być rozwiązaniem dla osób prywatnych, a nie firm deweloperskich.
Nasza propozycja to jeden dom na posesji do 1 000 metrów kw.” – tłumaczy wiceminister i dodaje, że budynki mają być dostosowane do wielkości działki, a ich ściany nie będą mogły znajdować się za blisko granic parceli. „W tym zakresie będą obowiązywać zasady określone obecnie obowiązującymi przepisami prawa budowlanego, w tym rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki, w tym ich usytuowanie, czyli co do zasady 3-4 metry od granicy, w zależności od tego czy w ścianie są okna lub drzwi oraz czy na działce sąsiedniej znajduje się budynek.” – wyjaśniła.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 5°C Miasto: Głogów

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 17 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: ktoś z polkowicTreść komentarza: Jak burmistrz mógłby umorzyć im dług, skoro to są poniekąd nasze pieniądze? Zrobili źle to niech ponoszą konsekwencje swoich czynów !Data dodania komentarza: 19.03.2025, 14:46Źródło komentarza: CO DALEJ Z KOSZYKÓWKĄ W POLKOWICACH?Autor komentarza: GrażynaTreść komentarza: Gdzie można kupić książkę" Słodko przez Świat"Data dodania komentarza: 18.03.2025, 12:17Źródło komentarza: „SŁODKO PRZEZ ŚWIAT” – PREMIERA KSIĄŻKI GŁOGOWSKICH NAUCZYCIELEKAutor komentarza: Zainteresowany życiem powiatuTreść komentarza: Może wypowie się Pan poseł... ,.Data dodania komentarza: 12.03.2025, 20:28Źródło komentarza: Kiedy Głogów otrzyma pełne środki na naprawę po powodzi?Autor komentarza: JarekTreść komentarza: Proszę Pana jazda po chodniku jest karalne ,bank tam był i nie wiedzieć dlaczego nikt nie mówił że chodniki jest prywatny ,Policja w tym wypadku nie jest władna tylko zarządca drogi i władza miasta to jest zwykła samowolaData dodania komentarza: 11.03.2025, 18:20Źródło komentarza: SAMOWOLKA CZY ZGODNE Z PRAWEM?Autor komentarza: TttTreść komentarza: Niestety przykro mi się zgodzić z argumentacją Pana Zbigniewa ponieważ jeśli jeśli to jest chodnik czy ten ciąg komunikacyjny to jazda wzdłuż chodnika, po którym poruszają się piesi jest niedozwolona i zagrożona mandatem 1500pln.Data dodania komentarza: 10.03.2025, 14:37Źródło komentarza: SAMOWOLKA CZY ZGODNE Z PRAWEM?Autor komentarza: CasiTreść komentarza: Tak. Prawo energetyczne zobowiązuje do stosowania urządzeń pozwalających na rozliczanie energii wg zużyć, gdy ich STOSOWANIE jest TECHNICZNIE MOŻLIWE i OPŁACALNE. Te pierwszy warunek w przypadku podzielników jest w praktyce nie do spełnienia, gdyż dane o emisjach ciepła przez podzielniki w realnych budynkach z natury nie reprezentują faktycznych zużyć. Rozliczenia oparte na falszywych danych wejsciowych sa fałaszywe, a prawie w każdym budynku opodzielnikowanym wystepują opłaty oczywiście absurdalne. Natomiast opłacalność poprawnie oszacowana przybiera wartości ujemne. By to ukryć i "przepchnąć" podzielniki zakłada się zyski "energooszczednośc" z ich stosowania na poziomie 20% (na podst. zmanipulowanego uzasadnienia) oraz koszty pomijające obsługę administracyjno-biurową, koszty sporów (w tym sądowych) i inne, co umożliwia wprowadzanie w błąd co do opłacalności.Data dodania komentarza: 10.03.2025, 13:57Źródło komentarza: EKSPERT KRYTYKUJE POMYSŁ SPÓŁDZIELNI
Reklama
Reklama