1. Płyn do płukania ma w swoim domu większość z nas. Dzięki niemu ubrania po praniu są miękkie i pachnące. Nie każdy wie, że doskonale radzi sobie również z czyszczeniem mebli. Wystarczy zmieszać go pół na pół z wodą, i bawełnianą ścierką zamoczoną w takiej mieszance wycierać drewniane lub oklejane powierzchnie. Na większości z nich płyn do płukania nie zostawia smug, a w powietrzu przez długi czas unosi się ulubiony zapach.
2. Pachnące płyny do płukania tkanin sprawdzają się równie dobrze w roli odświeżacza powietrza. Mieszankę należy przygotować w takich samych proporcjach, czyli 1:1, i przelać ją do butelki z atomizerem. Spryskana w ten sposób tapicerka oraz inne tkaniny, będą pachniały tak, jakby były wyprane w pralce. Wodą z płynem można odświeżać też ubrania w szafie.
3. Zamiast proszku do prania używasz płynu lub żelu? Jeśli tak, to dobrze się składa. Substancje w nich zawarte powodują wytwarzanie się piany, która zmiękcza brud. Dlatego ich zastosowanie doskonale sprawdzi się podczas mycia karoserii auta.
4. Po odkurzaniu okazało się, że butelka z płynem do mycia podłóg jest pusta? Nic nie szkodzi. Tu z pomocą kolejny raz przychodzi płyn do płukania, którego jedna nakrętka wlana do wiaderka z wodą, sprawdzi się doskonale w czyszczeniu płaskich powierzchni. Do tego samego celu można użyć też płynu przeznaczonego do mycia szyb.
5. Przed wyjściem na imprezę okazało się, że twoje buty nie wyglądają najlepiej? Specjalna pasta z pewnością nadałaby im połysku, ale równie dobrze możesz do tego celu użyć wazeliny kosmetycznej. Wystarczy, że wetrzesz jej cienką warstwę miękką szmatką. W ten sposób dodatkowo zabezpieczysz obuwie przed zniszczeniem.
6. Trzeszczące drzwiczki szafek to problem, z którym można poradzić sobie bez większego wysiłku. Jeśli masz w swojej łazience maskę lub odżywkę do włosów, możesz wykorzystać ją do przesmarowania głośnych zawiasów.
7. Czy wiesz, że tabletki do zmywarki czyszczą nie tylko naczynia? To również świetny sposób na oczyszczenie niedostępnych miejsc w pralce i pozbycie się z niej nieprzyjemnych zapachów. Włożenie do bębna takiej tabletki przed praniem, to też dobry sposób na usunięcie przebarwień z zafarbowanych ubrań.
8. Płyny do płukania jamy ustnej mają działanie antybakteryjne. Mało kto wie, że używając ich do prania ręcznego, można zdezynfekować i odświeżyć brzydki zapach przepoconych ubrań. Wystarczy odmierzyć jedną nakrętkę produktu na średniej wielkości miskę z wodą i wybranym detergentem.
9. W sklepach istnieje bardzo duży wybór chemii do prania dywanów i tapicerek, jednak ich ceny potrafią niemiło zaskoczyć. Na szczęście można użyć do tego celu dowolnego żelu, proszku lub płynu do prania rozpuszczonego w wodzie w proporcjach takich, jakie producent proponuje do prania ręcznego. Tak przygotowany środek czyszczący wystarczy wcierać w materiał przy użyciu specjalnej szczotki.
10. Twoje białe ubrania straciły swój śnieżnobiały odcień? Bez problemu przywrócisz go używając do prania, np. firan, popularnego środka do toalet. Wystarczy zanurzyć je w wiadrze z wodą i miarką płynu i pozostawić na kilkanaście minut, a następnie dokładnie wypłukać.
10 nieoczywistych zastosowań chemii, którą każdy ma w swoim domu
Zamiast kupować dziesiątki środków chemicznych różnego przeznaczenia, zajrzyj do swojej szafki i sprawdź, jak możesz wykorzystać te, które już masz. Nie każdy to wie, ale wiele preparatów można używać na wiele sposobów. Niektóre z nich przynoszą lepsze efekty, niż specjalistyczne produkty.
- 30.05.2021 09:13 (aktualizacja 29.09.2023 16:08)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze