Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 5 kwietnia 2025 21:32
Reklama

Ile zarabiają prezesi państwowych spółek? Daniel Obajtek na czele

Niespełna 2,2 mln zł - tyle po roku zarobił Daniel Obajtek pełniąc funkcję prezesa PKN Orlen. Jak na jego tle wypadli prezesi innych spółek Skarbu Państwa? Sprawdziliśmy.
Ile zarabiają prezesi państwowych spółek? Daniel Obajtek na czele

Autor: fot. iStock

Samo wynagrodzenie Daniela Obajtka w 2020 roku wyniosło 1 mln 286 tys. złotych. Z rocznego raportu PKN Orlen wynika, że jest to kwota wyższa o 80 tys. złotych w porównaniu do roku poprzedniego. To jednak nie wszystko, w dokumencie czytamy jeszcze o tzw. „premiach potencjalnie należnych członkom zarządu spółki, pełniącym funkcję w danym roku do wypłaty w roku kolejnym”. Z bilansu wynika, że w 2020 roku była to kwota 966 tys. zł. Zatem jeśli zsumujemy honorarium z nagrodą wyjdzie nam niemal 2,2 mln złotych.

Drugie miejsce na liście najlepiej wynagradzanych prezesów polskich spółek Skarbu Państwa zajmuje szef Giełdy Papierów Wartościowych Marek Dietl, który zarobił 1 mln 246 tys. złotych. Na trzeciej pozycji znalazł się Marcin Chludziński, prezes KGHM z przychodem na poziomie 966 tys. złotych.

Sumy robią wrażenie, jednak prywatne firmy płacą zdecydowanie lepiej. Bank rozbił szef Allegro, który w 2020 roku zarobił ponad 10 mln złotych. Ponad dwa razy więcej od Daniela Obajtka zainkasował Cezary Stupyłkowski, prezes mBank-u. Jego raportowane wynagrodzenie wyniosło 4 mln 835 tys. złotych. Zaraz za nim znalazł się szef konkurencyjnej instytucji finansowej, Millenium, który zyskał 4 mln 834 tys. złotych.

Nie tylko banki sowicie wynagradzają swoich szefów. Wysoko opłacani są prezesi Budimeksu (4 mln 53 tys. zł) oraz Cyfrowego Polsatu (3 mln 500 tys. zł). Z raportu spółek wynika, że daleko w tyle za prezesami banków są szefowie takich spółek jak Eurocash oraz Blomed Lublin, czyli firma pracująca nad stworzeniem polskiego leku na koronawirusa. Prezesi tych przedsiębiorstw zarobili średnio około 350 tysięcy złotych w rok. 

Ustawa kominowa, a wynagrodzenia w spółkach

W 2017 roku weszła w życie ustawa kominowa, która wprowadziła widełki dla władz określonych spółek, co spowodowało, że miesięczne wynagrodzenie Daniela Obajtka spadło. Nie przeszkadza to jednak w pobieraniu premii. 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Robert L 05.08.2021 10:02
Buahaha- Jola, Lola i Kasia

lola 19.04.2021 00:03
Kiedyś patrzyłam na jakąś listą ile zarabiają prezesi poszczególnych spółek i w tym całym zestawieniu Obajtek naprawdę słabo wygląda

kasia 17.04.2021 23:45
Jeśli człowiek się rozwija, zdobywa nowe doświadczenie no i zostaje prezesem dużej spółki to ma za to dobre pieniądze

jola 16.04.2021 21:32
No tak znowu zaczyna się temat obajtka. Serio teraz na topie są jego zarobki? A co będzie dalej, rozmiar stopy?

zachmurzenie małe

Temperatura: 4°C Miasto: Głogów

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 27 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: ktoś z polkowicTreść komentarza: Jak burmistrz mógłby umorzyć im dług, skoro to są poniekąd nasze pieniądze? Zrobili źle to niech ponoszą konsekwencje swoich czynów !Data dodania komentarza: 19.03.2025, 14:46Źródło komentarza: CO DALEJ Z KOSZYKÓWKĄ W POLKOWICACH?Autor komentarza: GrażynaTreść komentarza: Gdzie można kupić książkę" Słodko przez Świat"Data dodania komentarza: 18.03.2025, 12:17Źródło komentarza: „SŁODKO PRZEZ ŚWIAT” – PREMIERA KSIĄŻKI GŁOGOWSKICH NAUCZYCIELEKAutor komentarza: Zainteresowany życiem powiatuTreść komentarza: Może wypowie się Pan poseł... ,.Data dodania komentarza: 12.03.2025, 20:28Źródło komentarza: Kiedy Głogów otrzyma pełne środki na naprawę po powodzi?Autor komentarza: JarekTreść komentarza: Proszę Pana jazda po chodniku jest karalne ,bank tam był i nie wiedzieć dlaczego nikt nie mówił że chodniki jest prywatny ,Policja w tym wypadku nie jest władna tylko zarządca drogi i władza miasta to jest zwykła samowolaData dodania komentarza: 11.03.2025, 18:20Źródło komentarza: SAMOWOLKA CZY ZGODNE Z PRAWEM?Autor komentarza: TttTreść komentarza: Niestety przykro mi się zgodzić z argumentacją Pana Zbigniewa ponieważ jeśli jeśli to jest chodnik czy ten ciąg komunikacyjny to jazda wzdłuż chodnika, po którym poruszają się piesi jest niedozwolona i zagrożona mandatem 1500pln.Data dodania komentarza: 10.03.2025, 14:37Źródło komentarza: SAMOWOLKA CZY ZGODNE Z PRAWEM?Autor komentarza: CasiTreść komentarza: Tak. Prawo energetyczne zobowiązuje do stosowania urządzeń pozwalających na rozliczanie energii wg zużyć, gdy ich STOSOWANIE jest TECHNICZNIE MOŻLIWE i OPŁACALNE. Te pierwszy warunek w przypadku podzielników jest w praktyce nie do spełnienia, gdyż dane o emisjach ciepła przez podzielniki w realnych budynkach z natury nie reprezentują faktycznych zużyć. Rozliczenia oparte na falszywych danych wejsciowych sa fałaszywe, a prawie w każdym budynku opodzielnikowanym wystepują opłaty oczywiście absurdalne. Natomiast opłacalność poprawnie oszacowana przybiera wartości ujemne. By to ukryć i "przepchnąć" podzielniki zakłada się zyski "energooszczednośc" z ich stosowania na poziomie 20% (na podst. zmanipulowanego uzasadnienia) oraz koszty pomijające obsługę administracyjno-biurową, koszty sporów (w tym sądowych) i inne, co umożliwia wprowadzanie w błąd co do opłacalności.Data dodania komentarza: 10.03.2025, 13:57Źródło komentarza: EKSPERT KRYTYKUJE POMYSŁ SPÓŁDZIELNI
Reklama
Reklama