Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 9 kwietnia 2025 13:51
Reklama dotacje unijne dla firm

Kto zyska, kto straci? Proste wyjaśnienie założeń rewolucji podatkowej

Nowy Ład to autorska rewolucja rządu m.in. w podatkach, która z założenia ma odciążyć finansowo osoby o niższym statusie materialnym. Te lepiej sytuowane będą z kolei obciążone w większym niż dotychczas stopniu. Planowane zmiany mają obejmować wysokość progów podatkowych, składkę zdrowotną oraz kwotę wolną od podatku. Zobacz, kto skorzysta, a kto straci.
Kto zyska, kto straci? Proste wyjaśnienie założeń rewolucji podatkowej

Choć rząd nie ogłosił jeszcze oficjalnych zmian, z parlamentu wyciekają kolejne informacje o nowych planach związanych z polskim systemem podatkowym.

Im więcej zarobisz, tym więcej zapłacisz

Obecnie osoby zatrudnione zobowiązane są do opłacania składek zdrowotnych, których wysokość to 9% wysokości podstawy wynagrodzenia. Należność potrącana jest podatnikowi przed wypłaceniem pensji. Dokonując corocznego rozliczenia z fiskusem, mamy możliwość odliczenia od podatku prawie całej jej  kwoty. Według nieoficjalnych informacji, po zmianach nie będzie opcji pomniejszenia kwoty zobowiązania lub zostanie ona ograniczona. W praktyce będzie to oznaczało, że im większy będzie nasz dochód, tym bardziej wzrośnie wysokość składek, jednak zapłacona kwota nie zostanie nam zwrócona w postaci ulgi podatkowej. Nieoficjalne informacje mówią również o ewentualnym przekształceniu tej formy opodatkowania w ryczałt, czyli w stałą wysokość składki, która nie będzie uzależniona od wysokości dochodu.

„Jednymi z większych beneficjentów byłyby osoby z zarobkami w okolicy minimalnego wynagrodzenia. Zmiany w zasadach opłacania składki zdrowotnej oznaczać będą rewolucję dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które także zapłaciłyby składkę proporcjonalną do dochodu. Dla wielu oznaczałoby to wzrost obciążeń” - czytamy komentarz Dziennika Gazety Prawnej.

Większa kwota wolna od podatku

Pierwsze informacje opublikowane w mediach głosiły, że wysokość rocznego dochodu wolnego od opłacania podatku wzrośnie nawet do 30 tysięcy złotych. Tę informację zdementował w rozmowie z radiową „Jedynką” minister finansów Tadeusz Kościński, tłumacząc, że „budżet nie jest z gumy”. Zdradził również, że najbardziej prawdopodobny wariant na ten moment to 15 - 20 tysięcy złotych. Większe kwoty będą osiągalne dopiero po zakończeniu pandemii, która - według ministra - odciska swoje piętno również na budżecie państwa. Aktualna kwota wolna od podatku wynosi w Polsce 8 tysięcy złotych.

Założenia rewolucji podatkowej obejmują również zmiany dla emerytów i rencistów. Świadczenia nieprzekraczające kwoty 2,5 złotych mają być zwolnione z obowiązku odprowadzania podatku.

Zmienią się progi podatkowe

Aktualne prawo podatkowe przewiduje limity, od których zależna jest kwota należna fiskusowi. Pierwszy próg podatkowy to 85 528 złotych. Jeśli nasze roczne dochody nie przekroczą tej kwoty, winni jesteśmy odprowadzić od nich 17% podatku. Drugi próg podatkowy zobowiązuje nas do opłacenia podatku w wysokości 32% dochodu, jeżeli przekracza on powyższą kwotę. Według Nowego Ładu granica ta miałaby zostać przesunięta do kwoty 120 tysięcy złotych.

News4Media, fot. iStock


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

pochmurnie

Temperatura: 12°C Miasto: Głogów

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: SekretarzTreść komentarza: Panie Obywatelu, audyt wykonano na zlecenie Gminy a nie Kuratorium Oświatowy. Audut to analiza ponoszonych kosztów przez gminę w 3 szkołach. Wykazano wydatki ponoszone we wszystkich szkołach, zawarto dużo uwag co do wydatkowania oraz wskazówki do podjęcia oszczędzania. Czy radni podchodzą do tego racjonalnie - wątpliwe, bo już zgadzają się na kolejne generowanie kosztów wykazanych przez audyt. Stponiowe wygaszanie to inne rozwiązanie niż likwidacja czy filia bez przyszłości. Bo wygaszanie daje nadzieję na zmiany demograficzne, a te potrafią zaskoczyć.Data dodania komentarza: 8.04.2025, 19:06Źródło komentarza: Czy szkoła w Wilkowie zniknie? Rodzice mówią „nie”Autor komentarza: Piotr RozynekTreść komentarza: Dlaczego piszesz jako obywatel ?Wstydzisz się sam siebie ? Masz DZIECI czy też może przeliczaszje na złotówki.Data dodania komentarza: 8.04.2025, 17:23Źródło komentarza: Czy szkoła w Wilkowie zniknie? Rodzice mówią „nie”Autor komentarza: AnonimTreść komentarza: No to Gośka poleciała po bandzie. A taka miła była a tu się okazało że kręci na bokuData dodania komentarza: 8.04.2025, 14:40Źródło komentarza: „1,9 MILIONA WYDANO ZA MOIMI PLECAMI” - PREZES KGHM BC POLKOWICE O ZAMIESZANIU FINANSOWYMAutor komentarza: ObywatelTreść komentarza: A co zmieni ,że zobaczą szkołę?Został przeprowadzony audyt z Kuratorium Oświaty,który wykazał ,że w tej szkole w nadchodzących latach nie będzie dzieci ,więc normalne jest to ,że muszą stopniowo ją wygaszać.To nie jest niczyje widzi mi się tylko fakty.To trudna decyzja i informacja dla rodziców, dzieci i pracowników, ale trzeba to zaakceptować.Agresja , wyzwiska i złość nie sprawi ,że pieniądze nagle spadną z nieba.Rozumiem ,że to ogromne emocje jednak uważam ,że niektórym przyda się lekcja manier i kultury bo to w jaki sposób przebiegało wczorajsze spotkanie to żenada.Data dodania komentarza: 8.04.2025, 14:40Źródło komentarza: Czy szkoła w Wilkowie zniknie? Rodzice mówią „nie”Autor komentarza: SołtysTreść komentarza: Radni zaproponowali….., wypadałoby szkołę zobaczyć raz na 5 lat, może raz na rok i wtedy decydować i proponować.Stado BARANÓW!!!!Data dodania komentarza: 8.04.2025, 12:33Źródło komentarza: Czy szkoła w Wilkowie zniknie? Rodzice mówią „nie”Autor komentarza: ktoś z polkowicTreść komentarza: Jak burmistrz mógłby umorzyć im dług, skoro to są poniekąd nasze pieniądze? Zrobili źle to niech ponoszą konsekwencje swoich czynów !Data dodania komentarza: 19.03.2025, 14:46Źródło komentarza: CO DALEJ Z KOSZYKÓWKĄ W POLKOWICACH?
Reklama
Reklama