Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 3 kwietnia 2025 21:16
Reklama
Głogów rezygnuje z robót publicznych

Co dalej z pracami porządkowymi?

Głogów kończy wieloletnią tradycję organizowania robót publicznych. Zamiast tego miasto ogłosiło przetarg na usługi porządkowe. Decyzja budzi emocje, szczególnie wśród mieszkańców, którzy dotąd mieli możliwość pracy przy utrzymaniu zieleni miejskiej.
Co dalej z pracami porządkowymi?
Roboty publiczne w Głogowie – koniec pewnej epoki

Przewodniczący Rady Miejskiej Sławomir Majewski podczas sesji (26.02.) podkreślił, że roboty publiczne funkcjonowały od lat, dając zatrudnienie setkom mieszkańców, głównie osobom o niskich kwalifikacjach. Dla wielu była to szansa na stabilność i poprawę warunków życia. – To była dla nich wielka szansa i deska ratunku – powiedział Majewski.

Głogów wyróżniał się na tle województwa i kraju, organizując prace publiczne na dużą skalę. Teraz mieszkańcy pytają, co dalej. Czy będą mogli pracować przy utrzymaniu zieleni miejskiej?

Dlaczego zmiana?

Prezydent Głogowa Rafael Rokaszewicz wyjaśnił, że decyzja o zmianie wynika z uwag mieszkańców dotyczących jakości wykonywanych prac. – Nie chcę generalizować, ale bywało, że z zakontraktowanych 30 osób do pracy przychodziło 8-10 – powiedział prezydent.

Miasto chce sprawdzić, jak sprawdzi się model komercyjny. Zatrudniona firma będzie miała obowiązek dbać o czystość przez cały rok. Przetarg jeszcze nie został rozstrzygnięty, a umowa ma obowiązywać przez 12 miesięcy.

Czy roboty publiczne wrócą?

Prezydent nie wyklucza, że jeśli nowy system się nie sprawdzi, miasto wróci do robót publicznych, choć w mniejszej skali. – Obecnie widzimy pozytywny efekt – osoby dobrze pracujące znajdują zatrudnienie na stałe, a nie tylko na kilka miesięcy – dodał.

Co dalej z zatrudnieniem?

Powiatowy Urząd Pracy deklaruje wsparcie dla osób, które dotąd pracowały w ramach robót publicznych. Jednak dla wielu z nich decyzja miasta oznacza niepewność i konieczność szukania nowego zajęcia.

Czy komercyjny system porządkowy sprawdzi się w Głogowie? Odpowiedź poznamy w ciągu najbliższego roku.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

bezchmurnie

Temperatura: 13°C Miasto: Głogów

Ciśnienie: 1025 hPa
Wiatr: 5 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: ktoś z polkowicTreść komentarza: Jak burmistrz mógłby umorzyć im dług, skoro to są poniekąd nasze pieniądze? Zrobili źle to niech ponoszą konsekwencje swoich czynów !Data dodania komentarza: 19.03.2025, 14:46Źródło komentarza: CO DALEJ Z KOSZYKÓWKĄ W POLKOWICACH?Autor komentarza: GrażynaTreść komentarza: Gdzie można kupić książkę" Słodko przez Świat"Data dodania komentarza: 18.03.2025, 12:17Źródło komentarza: „SŁODKO PRZEZ ŚWIAT” – PREMIERA KSIĄŻKI GŁOGOWSKICH NAUCZYCIELEKAutor komentarza: Zainteresowany życiem powiatuTreść komentarza: Może wypowie się Pan poseł... ,.Data dodania komentarza: 12.03.2025, 20:28Źródło komentarza: Kiedy Głogów otrzyma pełne środki na naprawę po powodzi?Autor komentarza: JarekTreść komentarza: Proszę Pana jazda po chodniku jest karalne ,bank tam był i nie wiedzieć dlaczego nikt nie mówił że chodniki jest prywatny ,Policja w tym wypadku nie jest władna tylko zarządca drogi i władza miasta to jest zwykła samowolaData dodania komentarza: 11.03.2025, 18:20Źródło komentarza: SAMOWOLKA CZY ZGODNE Z PRAWEM?Autor komentarza: TttTreść komentarza: Niestety przykro mi się zgodzić z argumentacją Pana Zbigniewa ponieważ jeśli jeśli to jest chodnik czy ten ciąg komunikacyjny to jazda wzdłuż chodnika, po którym poruszają się piesi jest niedozwolona i zagrożona mandatem 1500pln.Data dodania komentarza: 10.03.2025, 14:37Źródło komentarza: SAMOWOLKA CZY ZGODNE Z PRAWEM?Autor komentarza: CasiTreść komentarza: Tak. Prawo energetyczne zobowiązuje do stosowania urządzeń pozwalających na rozliczanie energii wg zużyć, gdy ich STOSOWANIE jest TECHNICZNIE MOŻLIWE i OPŁACALNE. Te pierwszy warunek w przypadku podzielników jest w praktyce nie do spełnienia, gdyż dane o emisjach ciepła przez podzielniki w realnych budynkach z natury nie reprezentują faktycznych zużyć. Rozliczenia oparte na falszywych danych wejsciowych sa fałaszywe, a prawie w każdym budynku opodzielnikowanym wystepują opłaty oczywiście absurdalne. Natomiast opłacalność poprawnie oszacowana przybiera wartości ujemne. By to ukryć i "przepchnąć" podzielniki zakłada się zyski "energooszczednośc" z ich stosowania na poziomie 20% (na podst. zmanipulowanego uzasadnienia) oraz koszty pomijające obsługę administracyjno-biurową, koszty sporów (w tym sądowych) i inne, co umożliwia wprowadzanie w błąd co do opłacalności.Data dodania komentarza: 10.03.2025, 13:57Źródło komentarza: EKSPERT KRYTYKUJE POMYSŁ SPÓŁDZIELNI
Reklama
Reklama