Czym ogólnie charakteryzuje się ŁZS?
Łojotokowe zapalenie skóry jest chorobą z okresami remisji i nawrotów. Schorzenie dobrze prowadzone, latami może nie dawać żadnych objawów. Przy ŁZS mamy do czynienia z nadmiernie pracującymi gruczołami łojowymi, które produkują dużo tłustego łoju, co jest pożywką dla lipofilnych grzybów malassezia furfur. Nie wiadomo do końca, dlaczego tak się dzieje. Nieodpowiednie postępowanie może doprowadzić do tego, że stan zapalny i przykre objawy będą się nasilać, a także rozsiewać po innych częściach ciała, bogatych w gruczoły łojowe.
Czytaj teraz: Świąd skóry przy łojotoku – jak sobie z nim poradzić?
ŁZS jest też związane z przyspieszonym złuszczaniem się martwych komórek naskórka, które zlepiają się w specyficzne łuski, po czym przyklejają do skóry głowy, tworząc specyficzny wygląd. Często zmianom towarzyszy właśnie świąd, nasilający się pod wpływem potu.
Kto może pomóc wybrać właściwy szampon na swędzącą skórę głowy?
Konieczny okazuje się kontakt z dermatologiem, który po obejrzeniu zmian może zlecić zastosowanie szamponu z odpowiednio dobranymi składnikami, takimi, jak np.: cyklopiroksolamina, ketokonazol, pirokton olaminy, siarczek selenu. Dlaczego warto skontaktować się z lekarzem, który po obejrzeniu zmian, jak również przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem, pomoże dobrać najwłaściwszy produkt? Takie szampony skutecznie:
ograniczają rozrost grzybów malassezia, tym samym normalizują skład mikroflory skóry głowy,
niwelują czerwone plamy i drobne ranki,
ograniczają świąd,
likwidują skorupę na głowie, przylegające tłuste łuski, a także łupież,
hamują łojotok, łuszczenie się skóry oraz inne objawy.
.jpg)
Jeśli chce się zapobiec nawrotowi choroby, również w okresie remisji warto stosować dobrej jakości szampon lub inne dermokosmetyki o bogatym składzie, z przeznaczeniem do walki z łojotokowym zapaleniem skóry. Dobrym rozwiązaniem są profesjonalne zestawy pielęgnacyjne, w których można znaleźć nie tylko szampon, ale też preparaty, które mają dłuższy kontakt ze skórą głowy. Może to być na przykład płyn, żel emulsja czy spray – mówi dr n. med. Igor Michajłowski, dermatolog-wenerolog z Clinica Dermatologica
Wybierz szampon do swędzącej skóry głowy w zestawie z płynem i emulsją, żeby szybciej pozbyć się wszystkich przykrych objawów – od Seborh
.png)
.png)
Szampon Seborh – w składzie ma np.: pirokton olaminy, ichtiol i alantoinę, zatem skutecznie niszczy nadmiernie namnożone grzyby malassezia, złuszcza, po czym usuwa martwy naskórek, łuski i sebum. Preparat oczyszcza, łagodzi ogniska zapalne, niweluje uporczywe swędzenie czy pieczenie.
Emulsja Seborh – znajdziesz w niej tak cenne substancje, jak: kwas mlekowy, mocznik oraz siarka, więc doskonale zmiękcza skórę, wygładza, odkaża oraz co istotne normalizuje pracę gruczołów łojowych. Dzięki niej można złagodzić dokuczliwe objawy ŁZS, jak przykre swędzenie skóry głowy.
Płyn Seborh – to bogactwo składników, takich, jak np.: glukonolakton, arginina, ekstrakt z rozmarynu, dlatego zapobiega przedwczesnemu obumieraniu naskórka, łagodzi problem łuszczenia się skóry oraz jej przesuszania. Płyn doskonale goi drobne ranki, regeneruje i wzmacnia.
Jak stosować zestaw Seborh?
Szampon Seborh: Na zwilżone ciepłą wodą włosy nanieść i delikatnie wmasować szampon, aż do uzyskania piany. Pianę pozostawić na około 5 minut, a następnie dokładnie spłukać wodą. Czynność powtórzyć.
Emulsja Seborh: Przy pomocy pompki równomiernie nanieść emulsję na suchą skórę głowy i pozostawić do wyschnięcia. Należy stosować co drugi dzień na noc.
Płyn Seborh: Przy pomocy pompki równomiernie nanieść płyn na suchą skórę głowy i pozostawić do wyschnięcia. Należy stosować co drugi dzień na noc.
Pielęgnacja przy ŁZS – co robić, kiedy swędzi skóra głowy, a także dokuczają inne objawy?
Przy ŁZS przede wszystkim potrzeba wizyty u specjalisty, a jest nim dermatolog, który wdraża odpowiednie leczenie oraz przepisuje najwłaściwszy szampon czy inne produkty. Należy zgłaszać się na kolejne wizyty kontrolne i przestrzegać wszystkich zaleceń lekarza.
Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie łagodnych i właściwych kosmetyków o odpowiednim składzie, w których można znaleźć substancje, od dawna znane ze swojego dobroczynnego działania na skórę objętą ŁZS. Będą to np.: ichtiol, ekstrakt z rozmarynu, siarka, pantenol, alantoina czy liczne kwasy, jak jabłkowy, glikolowy czy migdałowy.
Ponadto należy unikać mocnego upinania włosów, stylizacji na gorąco oraz wszelkich agresywnych preparatów (w tym także tych do utrwalania fryzury), gdyż będą one tylko nasilać przykre zmiany.
Podsumowanie
Swędzenie skóry głowy to może być jeden z objawów ŁZS. Przy czym najczęściej dokuczają również inne przykre symptomy. Warto zatem skorzystać z pomocy lekarza i rozpocząć zalecone przez niego leczenie. Skutecznym rozwiązaniem jest ponadto wdrożenie wysokiej jakości nie tylko szamponu, ale profesjonalnego zestawu do stosowania przy łojotokowym zapaleniu skóry, który pozwoli złagodzić wszystkie zmiany, pomoże zregenerować się skórze i zahamować łojotok.